DHY Göreve Başlama Belgeleri Nelerdir?

DHY kurasının çekilmesi ile birlikte DHY sürecinin önemli adımlarının çoğu geride kalıyor. Bu aşamadan sonra tebligatın yayınlanmasını bekliyorsunuz.

Tebligatlar bakanlığın YHGM biriminin web sitesi üzerinden yayınlanacaktır, eve tebligat gelmesi durumu yoktur. Tebligatın yayınlanmasını beklerken göreve başlarken teslim edilmesi gereken atamaya esas belgeleri hazırlayabilirsiniz.

DHY Göreve Başlama Belgeleri Nelerdir

DHY Göreve Başlama Belgeleri Nelerdir?

DHY süreci sonunda bir yere atandınız ve bir süre sonra göreve başlamanız için tebligatınız yayınlandı. Tebligatınız yayınlandıktan sonra göreve başlamanız için bazı belgeleri bir araya getirip görev yerinizdeki idari birime teslim etmeniz gerekiyor.

Göreve başlarken teslim edeceğiniz belgeler DHY kuranızın ilan metninde açıkça belirtilmiştir. Göreve başlarken teslim edilmesi gereken atamaya esas belgeler şunlardır:

  • Vesikalık fotoğraf (6 adet, sol 6 ay içinde çekilmiş)
  • Askerlik durum belgesi
  • Adli sicil belgesi veya adli sicil beyan dilekçesi
  • Sağlık raporu (657 sayılı Kanunun 48 inci maddesi hükmü gereği hekimlik yapabileceğine dair tek hekimden alınan sağlık raporu)
  • Mal bildirim formu
  • Mazeret sonucu yerleşenler, mazeret ön başvuruları için sisteme yüklemiş oldukları belgelerin asıllarını göreve başladıkları birime teslim edeceklerdir.

DHY ile göreve başlarken verilecek belgeler sadece bunlardan ibarettir. Ancak bazı noktalarda karışıklıklar ortaya çıkabiliyor. Yazımızın alt bölümünde her bir belge hakkında açıklamaları bulabilirsiniz.


 1.  Vesikalık Fotoğraf

İlan metninde verilecek vesikalık fotoğraf ile ilgili parantez bilgisi yer alıyor. Teslim etmeniz gereken vesikalık fotoğraf sayısı sadece 6 adettir. Verilecek vesikalıkların son 6 ayda çekilmiş olması isteniyor.

İlan metninde son 6 ay demiş olsa da, eski vesikalığınız büyük oranda size benziyorsa onu da teslim edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta vesikalıkların size benziyor olmasıdır.


 2.  Askerlik Durum Belgesi

Bu belge tabii ki sadece erkek hekimleri ilgilendiriyor. Belgenin içeriğindeki durumunuzun hiçbir önemi yok, bakaya kalmış olabilirsiniz, bu DHY ile göreve başlamanızı engellemiyor. Bu belge ile amaç sadece askerlik durumunu beyan etmek.

E-devlet üzerinden “askerlik durum belgesi sorgulama” yazarak arama yapınız. İlgili ekrana geldiğinizde “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” butonunu işaretleyerek devam ediniz.

Sonrasında sizler için askerlik durum belgesi oluşturulacak. Belgeyi indirmeli ve sonrasında bastırmalısınız. e-Devlet üzerinden oluşturduğunuz bu belgeyi teslim edebilirsiniz.


 3.  Adli Sicil Belgesi

İlan metninde belirtildiğine göre “adli sicil belgesi” veya “adli sicil beyan dilekçesi” vermeniz gerekiyor. En kolay yol e-Devlet üzerinden adli sicil belgesi almaktır.

E-devlet üzerinden “adli sicil kaydı sorgulama” yazarak arama yapınız. İlgili ekrana geldiğinizde “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” butonunu işaretleyerek devam ediniz.

Açılan ekranda kimlik bilgileriniz yer alacak. Alt kısımda kurum türü olarak “resmi” seçeneğini seçiniz.

Belgenin nereye verileceği seçeneğinde “devlet memuriyeti“ni seçiniz. Belgenin verileceği yer bölümüne atandığınız kurumu yazarak devam edebilirsiniz. (Adli sicil belgesini atama öncesinde alacaksanız “Sağlık Bakanlığı” yazabilirsiniz ilgili boşluğa.)

Sonrasında sizler için adli sicil belgesi oluşturulacak. Belgeyi indirmeli ve bastırmalısınız.


 4.  Sağlık Raporu

En fazla soru işaretinin olduğu konulardan biri budur. İlan metninde açıkça “657 sayılı Kanunun 48 inci maddesi hükmü gereği hekimlik yapabileceğine dair tek hekimden alınan sağlık raporu” belirtiliyor.

Alacağınız raporu herhangi bir hekimden alabilirsiniz, bu bir ortopedi uzmanı da olabilir aile hekimi de. Genelde aile hekimlerinden almayı tercih ediyor hekimler.

Rapor almak istediğiniz meslektaşınız konuya hakim olmayabilir. Doldurması gereken belge ““Durum Bildirir Tek Hekim Raporu, Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu”dur, bunu iletebilirsiniz.

Alınacak raporda “hekimlik mesleğini icra etmesinde engel yoktur” ibaresinin yer alması daha iyi olur. Bunu rapora elle yazabilirler. Daha detaylı raporlara gerek yoktur. Bu raporu herhangi bir aile hekiminden alabilirsiniz.

Bazen meslektaşlarımız bu konuda pozitif yaklaşım sergilemeyebilir ve bu raporu vermek istemeyebilirler. Çok uzatmanıza gerek yok, başka bir hekimden almayı deneyin.


 5.  Mal Bildirim Formu

Mal bildirim formu 2 sayfalık bir belgedir. Buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz formu bastırınız ve tükenmez kalem ile elle doldurunuz.

Form üzerindeki her yeri doldurmanıza gerek yok, doldurmayacağınız yerleri paraf atıp geçebilirsiniz. Paraf atmanızı öneririm.

Sicil numaranızı e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Kurumunuz “atandığınız yerdir.” Görevi bölümüne “tabip” veya “pratisyen hekim” yazabilirsiniz. Geriye kalan kısımları varlıklarınız ışığında doldurunuz. Borçlar bölümüne eğitim döneminde aldığınız kredi/burs’ları yazabilirsiniz.

Belgeyi teslim edeceğiniz günün tarihini atacaksınız. Göreve başlamadan önce dolduruyorsanız tarih atmayın, teslim edeceğiniz gün tarih atarsınız.


 6.  Mazeret Belgeleri

Mazeret başvurusu (eş durumu/sağlık durumu) yaptıysanız ve kabul edildiyse, atama sonrasında mazeret başvurusu esnasında PBS’ye yüklediğiniz belgeleri atandığınız kuruma teslim edeceksiniz.

İlan metninde bu durum “mazeret sonucu yerleşenler, mazeret ön başvuruları için sisteme yüklemiş oldukları belgelerin asıllarını göreve başladıkları birime teslim edeceklerdir.” şeklinde açıklanmıştır.

Eskiden bu belgeler bakanlığa yollanıyordu. Pandemi süreciyle birlikte artık bakanlığa belge gönderilmiyor. Mazeret belgelerinizi atandığınız kuruma teslim edeceksiniz.

DHY Göreve Başlama Belgeleri | Son Sözler

Belgelerimiz arasında Tıp Fakültesi diplomasının olmadığını fark etmişsinizdir. Kurumlar sizden diplomanızı talep edemiyorlar, kuruma diplomanızı vermeyeceksiniz.

Diplomanızı okulunuzdan halen almadıysanız DHY ataması için hemen almanıza gerek yok, size uygun bir anda alabilirsiniz.

Bazı idareler nadiren de olsa sizlerden ek belgeler isteyebilir. (mezuniyet belgesi, diploma, psikiyatri raporu vs.) Bu idarelere girdiğiniz DHY atamasının ilan metninin E-bendini gösterebilirsiniz. Ek belge istemeye hakları bulunmuyor.

Bu belgeleri DHY kurasından önceki hafta veya kuradan hemen sonraki günlerde hazırlamanızı öneririz. Mal bildirim formuna ilk anda tarih yazmayın, belgeleri teslim ederken o günün tarihini yazarsınız.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.