DHY Kadroları: Acil Servis | Avantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. En fazla kontenjanı içermesi nedeniyle acil servis kadroları tüm listede ön plana çıkan kadro türü olacaktır.

Bu yazıda; acil servis kadrolarının öne çıkan bazı avantajlarını açıklamaya çalışacağız. Hastane kadrosu tercih etmek için motivasyon elde etmek istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

DHY Kadroları Acil Servis Avantajları Nelerdir

DHY Acil Servis Kadrosu: Avantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında tüm kadro türleri arasında en büyük yoğunluğun acil servislere ayrıldığını fark edeceksiniz. Hemen her atamada acil servis kontenjanları toplam kontenjan sayısının yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

Kontenjan yoğunluğunun bu denli yüksek olması DHY atamasında acil servis ile ilgili bilgilendirmeyi çok daha önemli hale getiriyor. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

Acil servis ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan hastane kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz Acil Servis | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve Acil Servis | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “hastane kadrolarının avantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendine has avantajları bulunmakta, biraz iyimser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan hastaneler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken hastane kadrolarının görece avantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  Acil serviste çalışmanın en önemli avantajlarından biri size boş zaman çıkartabilecek olmasıdır. Mesai usulü çalışılan yerlerde hafta içi tüm günlerde çalışırsınız, zaman olarak sadece hafta sonunuz olur.

Bir hafta – 10 gün gibi sürelere ihtiyaç duyacak biriyseniz, nöbetlerimi tutar boş zamanımda kendi fikirlerim/uğraşlarım ile vakit geçiririm diyorsanız acil servisler sizin için biçilmiş kaftan.

Belirli yoğun çalışma dönemlerinin ardından size ait boşlukların olmasını istiyorsanız nöbet usulü çalışılan kadro tiplerini tercih etmelisiniz. Birinci maddede bahsettiğimiz bu durum 112 ve KKM kadrolarının da avantajları arasında yer almaktadır.


 2.  Nöbet usulü olarak çalışma planı acillerde ve diğer bazı kadro türlerinde bulunmaktadır. Her gün mesai yapmak kimilerine göre zahmetlidir, her gün işe gitmek sıkıcı olabilir.

Aslında bu madde bir önceki maddeni devamıdır. Bu maddede ifade etmeye çalıştığımız durum şudur; nöbet usulü çalıştığınızda işe gitmek istediğiniz günler üzerinde inisiyatifiniz vardır, her gün sabah uyanıp işe gitmek zorunda değilsinizdir.

Bu madde bazı hekimlere dezavantaj olarak da gelebilir, 24 saat çalışmak bazı kişilere zor gelebilir. Bu biraz kişisel bir değerlendirme olacak sizler için.


 3.  Primer olarak hekimlik yapmak istiyorsanız acil servisler sizin içindir. Hastalar ile elden uğraşmak acillerin temel özelliklerinden biridir.

Bu madde aslında biraz mesleki tatmin ile ilişkili. Hastalar ile direkt ile uğraşacağınız DHY kadro türü hastane kadrolarıdır. Diğer kadro türlerinde bu denli uğraş mümkün değildir.

Primer hekimlik yapmak isteyen kişiler için aciller en ideal yerlerdir. Hasta spektrumu çok geniştir, bir yıllık görev süresinde bile çok farklı hastalarla/hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.

Bu madde aslında acilin en büyük dezavantajıdır da ayrıca. Tekrar belirtelim, DHY tercihi kişiseldir, kimine göre bu madde büyük bir avantaj iken kimine göre büyük bir dezavantajdır.


 4.  Kağıt işleri ve yönetim işleri ile uğraşmayacağınız temel DHY kadrosu hastanede kadrolarıdır. Özellikle İSM, TSM ve KKM kadroları hem kağıt işleri hem de yönetim işleri ile ilgilidir.

Acil serviste işiniz bellidir, sabah saatlerinde nöbetinize gelirsiniz ve nöbet çıkış saatine kadar primer olarak hastalarla ilgilenirsiniz. Hastanede ne olduğu, neyin nasıl yönetildiği sizin işiniz değildir.

Acil servislerde mesleğinizin asıl kısımlarını uygulamakla meşgul olursunuz. Geri kalan kısımlarla uğraşmak istemiyorsanız hekimlik yapabileceğiniz kadro türlerini tercih etmelisiniz.


 5.  Hastane kadrolarındaki maddi kazanç ihtimali diğer kadro türlerine göre daha yüksektir. Şimdiden belirtelim, bu madde genelleme içerir, genelleme dışında kalan kadrolar olabilir.

Hastane hekimlerinin ortalama maaş tutarı 6.500 TL ile 10.000+ TL aralığındadır. Maaş + sabit döner ödemesi sabittir ve 6.500 civarında bir karşılığı vardır.

Çalışacağınız hastanelerde şu durumlardan da kazanç elde ediliyor olabilir:

  • Sözleşmeli hekim olmak
  • Performans döneri ödemesi
  • Ek mesai ödemesi
  • COVID ödemesi gibi ek ödemeler

Bu ek ödemelerin hepsini aynı anda alabileceğiniz temel kadro hastane kadrolarıdır. En fazla sözleşme kadrosu hastanelerde bulunur. Hastanelerin döner sermaye elde etme ihtimali daha yüksektir.

Maaşınızın daha yüksek olmasını istiyorsanız iyi bir araştırma ile güzel bir hastane kadrosu bulabilirsiniz. Unutmayın ki, maaş artışı çalışma zorluğu ile koreledir, biraz daha zorlanırsınız ama daha fazla kazanırsınız.


 6.  Atanacak hekimlerin küçük bir bölümü uzun yıllar bu kadrolarda kalır, çoğu farklı kadrolara geçer veya uzmanlık kazanır. Başka bir kadro türüne geçmeden önce veya uzmanlık kazanmadan önce tüm meslek hayatınızı derinden etkileyecek bilgi birikimi elde edebilirsiniz.

Bu iki türlü olabilir. Birincisi; uzman hekimleri ve hastaları gözleyerek gelecekte yapmak isteyeceğiniz uzmanlık konusunda net fikirler elde edebilirsiniz. Uzmanlık konusunda fikriniz yoksa, acil serviste çalışırken hangi uzmanın neler yaptığını gözleyebilir ve kendinize uygun bir uzmanlık alanı seçebilirsiniz.

İkincisi; hayatınızın her anında acil durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu hem sizinle ilgili olabilir hem de yakınlarınız ile olabilir. Acilden gelme olduğunuzda böyle acil durumları yönetme konusunda daha iyi olabilirsiniz. Altı aylık acil hekimliği bile geleceğinizde büyük etkiler bırakabilir.

DHY Acil Servis Kadrosu: Son Sözler

Acil serviste hekim olmanın en büyük avantajı “mesleki beceri ve deneyim” kazanma potansiyelidir. Gereksiz hastalarla uğraşacağınız anlar olacaktır ancak bir acil serviste elde edeceğiniz deneyimi başka bir yerde edinemezsiniz.

Acil kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem acil kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

Acil servis kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Acil servis hakkındaki diğer içeriklerimiz için Acil Servis Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; acil servislerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her acil servis kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

Acil servis kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin acil hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde hastane kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.