DHY Kadroları: Acil Servis | Dezavantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. En fazla kontenjanı içermesi nedeniyle acil servis kadroları tüm listede ön plana çıkan kadro türü olacaktır.

Bu yazıda; acil servis kadrolarının öne çıkan bazı dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. Hastane kadrolarını diğer kadro türlerine göre dezavantajlı hale getiren durumları bu yazıda bulabileceksiniz.

DHY Acil Servis Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

DHY Acil Servis Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında tüm kadro türleri arasında en büyük yoğunluğun acil servislere ayrıldığını fark edeceksiniz. Hemen her atamada acil servis kontenjanları toplam kontenjan sayısının yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

Kontenjan yoğunluğunun bu denli yüksek olması DHY atamasında acil servis ile ilgili bilgilendirmeyi çok daha önemli hale getiriyor. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

Acil servis ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan hastane kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz Acil Servis | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve Acil Servis | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “hastane kadrolarının dezavantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendi has dezavantajları bulunmakta, biraz kötümser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan hastaneler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken hastane kadrolarının görece dezavantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  Acil servisler yorucudur. Bunu her biriniz internlik yılınızdan biliyorsunuz. Diğer kadro türlerine göre belki de en önemli dezavantajı budur.

Yorucu olmasını şu şekilde ifade edebiliriz; insanlarla uğraşmak yorucudur (fiziksel ve mental olarak), insanların normal halleri ile değil de hasta halleri ile uğraşmak daha da yorucudur.

Aslında acilin hasta gurubu olan “acil hastalar” çok da yorucu değildir, acil olduğunu sanan hastalar ve hasta yakınları yorucudur.


 2.  Mesleki açıdan en üst düzey efor sergilenen yerlerden biri acil servislerdir. Acil servisteki uğraş alanınız çok geniş olacaktır, sıralayalım:

  • Acil olmayan acil hastaları
  • Sarı alan hastaları
  • Kırmız olan hastaları
  • Komplikasyonlar
  • Adli vakalar
  • Sevkler

Tüm bunların yanında malpraktis yapmamak için uyanık olmak zorundasınız. Acil servis hekimi dikkatli olmak zorundadır, en üst düzeyde zihinsel efor sergilemelisiniz.


 3.  Yoğun ve kötü geçen bir acil nöbetinin ertesi günü dinlenmekle geçer. Acil nöbetlerinden sonra sizlere vakit kalır ancak bunun en azından 12 saati dinlenmek + uyanmak ile geçer.

TUS çalışan biriyseniz veya nöbet sonraki boşluklarınızı farklı konularla değerlendiriyorsanız, nöbet günü + ertesi günün yarısını gözden çıkarmanız gerekir.


 4.  Acil serviste sorumluluklarınız fazladır. Yapacağınız iş bellidir ancak bu işi yaparken çok fazla şeyden sorumlusunuzdur.

Kötü hastalarda uzman desteği almak ve yeri geldiğinde sevk işlemleri ile uğraşmak zor olabilir. Hem hasta bakarken hem de diğer tüm işlemleri yapmanız gerekebilir. Bu durum bir yerden sonra alışılabilirdir.


 5.  Hastaneye başvuranların %90-95’i acil tanımı dışındadır. Tüm bu kalabalık içerisinde gerçek acil hastasını bulmak sizin sorumluluğunuzdur.

Acil servisin diğer dezavantajları bir yerden sonra herkese aynı gelebilir, önemsizleşebilir. Önemsizleşmeyecek asıl noktalardan biri gerçek acil hastasını seçebilmektir. Bir yerden sonra bu beceriyi kazanacaksınız.


 6.  Hastane kadrosunda çalışan hekimlerin TUS hazırlanma ihtimali daha zordur, bu açık bir gerçek. Mesai içerisindeyken TUS çalışma ihtimaliniz düşüktür.

Asıl problem mesai dışındayken yorgunluk nedeniyle gerekli motivasyonun eksik olmasından kaynaklanıyor. Çoğu hekim bu durumu tolere edemez, nöbet günü + ertesi günü çalışmadan geçebilir.

Acil hekimiyken TUS çalışmak ve iyi kendi istediğiniz puanı almak nispeten zor alabilir. İrade gücüne ihtiyacınız olacak.


 7.  Bazı hastanelerde emeğinizin karşılığı olmayan  düşük maaşlar alınabilir. Maaş + sabit döner herkes için eşittir, bu noktada problem yok.

Bazı hastanelerde sözleşme kadrosu bulunmuyor. Şu an birçok hastane döner sermaye ödemesi veremiyor. Ek mesai ücretleri geç yatırılabilir. Bunun gibi maddi problemler ile karşılaşabilirsiniz.


 8.  Acilden acile değişmekle birlikte bazı yerlerde sürekli olarak kaos vardır. Böyle yerlerde çalışmak zordur. Şiddet ve sözlü hakaret riski en yüksek kadro yeridir.

Rapor almak için gelen kişilerle uğraşmak hem yorucu hem de zordur. Acil servis hekimlerinin uyku düzeni kurması oldukça zordur.


 9.  Acil hekimleri de görevlendirilebilmektedir. Hem il içi hem de il dışı görevlendirmeler olabilmektedir. Bu durum aslında tüm kadro türleri için geçerlidir.

Pandemi süreci bazı acilleri çok zorlarken bazı aciller bu durumdan pozitif olarak etkilenmiştir. Tercih edeceğiniz hastanelerin pandemi süreci hakkında mutlaka bilgi alınız.


Hemen hemen her tıp fakültesi mezununun acil servisler hakkında fikri vardır, birçoğunuzun acillerde çalışan arkadaşları var.

Dezavantaj olarak görülecek noktalar sizin için çok daha fazla olabilir. Burada yazılması gereken belki onlarca farklı dezavantaj maddesi daha vardır, amacımız sizleri bilgilendirmek olduğu için daha detaylı noktalara değinmeyeceğiz.

DHY Acil Servis Kadrosu: Son Sözler

Acil kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem acil kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

Acil servis kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Acil servis hakkındaki diğer içeriklerimiz için Acil Servis Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; acil servislerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her acil servis kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

Acil servis kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin acil hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde hastane kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.