DHY’ye Katılma Dilekçesi | Müstafi/İstifa Sonrası DHY’ye Katılma Dilekçeleri

Tıp Fakültesinden yeni mezun olan hekimlerin tescil işlemleri fakülteleri tarafından yapılmaktadır, bu sayede yeni mezun hekimler ek bir işlem ile uğraşmadan DHY kurasına katılabiliyor.

Daha önce bir DHY atamasına katılan, atama sonrasında müstafi kalan veya istifa eden hekimler yeniden DHY kurasına girmek isteyebilirler. Bu kişiler ilgili zaman diliminde bakanlığa dilekçe göndermelidirler.

 DHY'ye Katılma Dilekçesi Müstafi İstifa Sonrası DHY'ye Katılma Dilekçeleri

İstifa/Müstafilik Sonrası DHY’ye Yeniden Katılmak

Daha önce katıldığı DHY kuraları sonrasında müstafi kalan veya istifa eden hekimler, yeniden DHY kurasına girebilmeleri için ilgili zaman diliminde bakanlığa dilekçe göndermeleri gerekiyor.

Burada vurgulanması gereken bir nokta var; DHY yükümlülüğünüzü tamamladıysanız aynı ünvanda yeniden DHY ile atanmıyorsunuz, açıktan atama ile atanabilirsiniz. DHY’nizi tamamladıysanız açıktan atama kuralarını takip etmelisiniz.

DHY’nizi tamamlamadıysanız ve yeniden DHY ile atanmak istiyorsanız bu aşamada izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İstifa ettiğiniz veya müstafi kaldığınız için bir süre memuriyete girme cezanız olacak.
 • Bu süre usulüne uygun istifa edenler için 6 ay, müstafi kalanlar için 12 aydır.
 • Bu ceza süresinin bitmesine en yakın DHY atamasını takip etmelisiniz.
 • Girmek istediğiniz atamanın ilan metni YHGM üzerinden (yhgm.saglik.gov.tr) üzerinden yayınlanacak.
 • Yayınlanacak duyuruda o kura için son başvuru tarihi açıkça belirtilecek.
 • Son başvuru tarihinden önce DHY’ye girebilmek için bakanlığa dilekçe göndermelisiniz. (Örnek dilekçeler yazının aşağı bölümünde yer almaktadır.)
 • Dilekçe dışında başka bir belge göndermenize gerek yoktur. Size ait bilgiler ve diploma detayları bakanlıkta bulunuyor.
 • Ceza süreniz bittiyse adınız ilgili DHY kurasına eklenecektir.

Ceza sürelerinizin başlangıcı olarak; istifa edenler ayrılış yaptıkları günü ve müstafi kalanlar kura gününü baz alabilirler.

Ceza sürenizin kura başvuru anında değil, kuranın çekileceği gün bitiyor olması gerekiyor. Hesaplamanızı buna göre yapabilirsiniz.

DHY’ye Katılma Dilekçesi

DHY kurasına katılmak isteyen hekimler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Usulüne uygun istifa eden (sözleşmeden veya memuriyetten), usulsüz istifa eden, müstafi kalan, asistanlıktan istifa edip katılmak isteyen vs.

Farklılıkları gözeterek dilekçe örnekleri hazırladık. Kendinize uygun olan dilekçe örneğini indirerek bilgisayarda düzenleyebilir veya elle yazabilirsiniz.

 • Göreve Başlamayanlar İçin DHY Başvuru Dilekçesi : (görüntüleyin)
 • Usulsüz İstifa Edenler İçin DHY Başvuru Dilekçesi : (görüntüleyin)
 • Usulüne Uygun İstifa Edenler İçin DHY Başvuru Dilekçesi : (görüntüleyin)
 • Sözleşmeden İstifa Edenler İçin DHY Başvuru Dilekçesi : (görüntüleyin)

Sizinle ilgili olan dilekçe örneğini baz alarak ilgili boşlukları doldurunuz. Dilekçeyi elinizle yazmanızı öneririz. Kendi isteğinize göre dilekçe şablonunda değişiklik yapabilirsiniz.

Yukarıdaki dilekçe örnekleri birer şablonu içermektedir. Dilekçe içerisinde yer alan tarihleri bilmiyorsanız yazmanıza gerek yok, sadece ceza sürenizin bittiğinden emin olun yeter.

Dilekçe örnekleri sizin için uygun değilse (asistanlıktan istifa, özel sektörden geçiş vs.) hemen aşağıdaki basit şablonu kullanarak DHY’ye katılma dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

SAĞLIK BAKANLIĞI
Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne
…/…/…. tarihinde ………………………………… Üniversitesi Tıp Fakültesinden
………………. diploma numarası ile mezun oldum.
…..  DHY’de yeniden devlet hizmeti yükümlüsü olarak memuriyete atanmak istiyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Bakanlığın sizden bu noktada beklentisi girmek istediğiniz atamaya katılmak ile ilgili bir dilekçe sunmanızdır.

Dilekçe içeriğimde “….. DHY’de yeniden devlet hizmeti yükümlüsü olarak memuriyete atanmak istiyorum.” ifadesi olması en önemli noktadır. Dilekçenizi Sağlık Bakanlığı’na kargoyla veya elden ulaştırabilirsiniz.

Dilekçenin gönderileceği adres:

Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şubesi Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cad. No:9 06800 Çankaya /ANKARA

İstifa veya müstafilik sonrası yeniden DHY’ye katılmak için yapmanız gerekenler bunlarla sınırlıdır. Ceza süreniz bittiyse başvurduğunuz kura isim listesinde adınız olacaktır.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.