DHY Kadroları: İSM | Avantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehrin merkez ilçelerinde ve ilçelerde İSM kadrolarının açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; İSM kadrolarının öne çıkan bazı avantajlarını açıklamaya çalışacağız. İSM kadrosu tercih etmek için motivasyon elde etmek istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

DHY İSM Kadrosu: Avantajları Nelerdir?

DHY İSM Kadrosu: Avantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının ilçe sağlık müdürlüğü adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan ilçe sağlık müdürlüğü kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

İSM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan İSM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz İSM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve İSM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “İSM kadrolarının avantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendine has avantajları bulunmakta, biraz iyimser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bu yazımız çok büyük oranda TSM’nin avantajları yazısı ile benzerlik göstermektedir. TSM ve İSM’ler büyük oranda benzer çalışma sistemine sahiptir, bu nedenle avantajları ve dezavantajları benzerdir.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan İSM’ler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken İSM kadrolarının görece avantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  İSM kadrolarında çalışan hekimler 08:00 – 17:00 saatleri arasında çalışırlar, hafta içi mesai saatlerinde çalışırlar. Bu durum tercihe göre avantaj olarak değerlendirilebilir.

Nöbet tutmak istemeyengece çalışmak istemeyen, sabit bir çalışma şablonu isteyen hekimler için İSM’lerdeki çalışma şekli avantaj olarak değerlendirilebilir.


 2.  Sabit mesai ile çalışmanın getirdiği avantaj sabit bir hayat düzenidir. Aslında bu durum çalışma hayatından ziyade TUS çalışmak için gereklidir. Her gün mesai sonrasında ve hafta sonlarında rahatlıkla TUS’a hazırlanılabilir.

Nöbet usulü çalışılan yerlerde ister istemez nöbet günlerinde TUS hazırlığından uzaklaşılmaktadır. Mesai usulü çalışırken bu durum pek yaşanmaz. TSM ve İSM’le bu özellikleri ile avantajlı sayılabilecek yerlerdir.


 3.  Primer olarak hekimlik yapmak istemiyorsanız tercih etmeniz gereken asıl kadrolardan biri İSM kadrolarıdır. İSM hekimleri genellikle koruyucu sağlık hizmeti sunarlar, hasta bakma işleri nadiren olur.

TSM ve İSM’leri ön plana çıkarak en önemli noktalardan birisi budur. Acil veya acil olmayan hastalarla nadiren uğraşılır. İşleri genellikle masa başı ve kağıt üzerinde olarak tarif edilebilir.


 4.  Acil hasta ile karşılaşılmayacağı için yaşayacağınız stres daha az olacaktır. Acil servislerde yer alan stresli durumlar çoğu zaman yaşanmaz, hastaya birinci elden temas etme noktası çok azdır.

İş yükü nispeten daha az kadro türleri olarak bilinir. Ancak bu durum pandemi ile birlikte değişmiş durumda. Pandemi ile birlikte İSM’lerde diğer kadro türleri kadar aktif olarak çalışmakta, yer yer çok daha fazlası bile yapılmakta.


 5.  İSM hekimliğinin bir diğer avantajı da kazanç noktasındadır. Ek ödeme alınabilecek farklı işler yapılabilmektedir. Adli nöbetler ile maaş düzeyi arttırabilir.

Yer yer acillere nöbet yazdırılarak ek mesai yapılabilir, varsa sözleşme kadrolarına geçilebilir. İSM’lerin belirli bir performansı vardır ve buna uygun performans ödemesi yapılabilir.

COVID ile direkt olarak ilgilenen birimler arasında İSM’ler yer alır. Bu nedenle şayet ek ödeme yapılacaksa İSM hekimleri de bu ödemeden faydalanır.


 6.  İSM kadrolarının en büyük avantajlarından biri TUS’a hazırlanmak için size imkan sağlamasıdır. Bunu birkaç özelliği ile sağlayabilmektedir:

  • Mesai saatleri içindeki boş zamanlarda kendi odanızda/ortamınızda çalışabilirsiniz
  • Mesaide çok fazla yorulmayacağınız için (en azıdan acil servisler kadar değil) akşam saatlerinde çalışabilirsiniz.
  • Hafta sonu 2 tam boş günlerinizde çalışabilirsiniz.
  • Bu sistematik içerisinde boşa giden gün olmaması size bağlı, TUS’tan uzaklaşmadan çalışmanıza devam edebilirsiniz.

 7.  Sözleşmeye geçmek veya sözleşmeli aile hekimi olmak İSM hekimleri için daha kolaydır. İSM’lerde genellikle uygun sayıda sözleşme kadrosu olur, çok fazla kontenjanı olmadığı için sözleşmeye geçiş imkanınız yüksektir.

Aile hekimliği kurasına katılmak için İSM hekimlerine daha kolay muvafakat verilir. Acillerde ve diğer birimlerde bu ihtimal daha düşüktür.

Uzun süre pratisyen hekim olarak kalmayı düşünüyorsanız sözleşmeli olmak veya aile hekimliğine geçmek sizin için avantaj olacaktır.

DHY İSM Kadrosu: Son Sözler

İSM kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem İSM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

İSM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

İlçe sağlık müdürlüğü hakkındaki diğer içeriklerimiz için İSM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; İSM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her İSM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

İSM kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin İSM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde İSM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.