DHY Kadroları: İSM | Dezavantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehrin merkez ilçelerinde ve ilçelerde İSM kadrolarının açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; İSM kadrolarının öne çıkan bazı dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. İlçe sağlık müdürlüğü kadrolarını diğer kadro türlerine göre dezavantajlı hale getiren durumları bu yazıda bulabileceksiniz.

DHY Kadroları İSM  Dezavantajları Nelerdir

DHY İSM Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının ilçe sağlık müdürlüğü adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan ilçe sağlık müdürlüğü kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

İSM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan TSM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz İSM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve İSM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “İSM kadrolarının dezavantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendi has dezavantajları bulunmakta, biraz kötümser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bu yazımız çok büyük oranda TSM’nin dezavantajları yazısı ile benzerlik göstermektedir. TSM ve İSM’ler büyük oranda benzer çalışma sistemine sahiptir, bu nedenle avantajları ve dezavantajları benzerdir.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan ilçe sağlık müdürlüğü kadroları tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken İSM kadrolarının görece dezavantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  İSM’ler ile ilgili bilgi verdiğimiz diğer yazıları okuduysanız İSM’lerin görev tanımının çok geniş olduğunu fark etmiş olmalısınız.

Bu kadar geniş görev tanımının getirdiği birçok ek problem olabilir, hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz bir işi yapmanız istenebilir. İş tanımı çok geniştir. “Bu benim işim değil” diyebileceğiniz çok az şey vardır.

İSM’lerin geniş görev tanımı nedeniyle ara ara zorluklar yaşayabilirsiniz. Normal zamanında İSM kadrolarından daha iyi bir çalışma yeri bulmak zordur ancak ekstra işlerin çıkabilecek olması görece bir dezavantajdır.


 2.  İSM hekimleri her dönem o ildeki/ilçedeki joker hekimler olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle açığın olduğu boşluklara İSM hekimlerinin görevlendirilmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Görevlendirme geldiğinde kendinizi bir anda 400 hasta bakılan küçük bir ilçe acilinde bulabilirsiniz. İstifa eden veya izne çıkan aile hekiminin yerine haftalarca bakabilirsiniz. İl sağlıktaki boş koltuklardan birine görevlendirilebilirsiniz.

İSM hekimleri tek başına İSM hekimleri değildir. İSM’de çalışma esnasında çok problem çekmezsiniz ancak İSM’lerin böyle bir dezavantajı olduğunu bilmelisiniz.


 3.  Nöbet usulü çalışılan kadro türlerinde nöbetleri birleştirip kendinize büyük boşluklar çıkarabilirsiniz. Acil, 112 veya KKM kadrolarında bu durum mümkündür.

İSM kadrolarında çalışan hekimler mesai usulü çalışırlar ve kendilerine mesai günlerinde boşluk çıkarma ihtimalleri düşüktür. İzin, rapor gibi seçeneklere başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Mesai usulü çalışıldığı için hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonu günlerinde boş olacaksınız.


 4.  İSM’ler il sağlığa bağlı birimlerdir. Yönetici rolündeki insanlarla daha sık iletişimde bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumun bir getirisi olarak yönetici baskısı net şekilde hissedilir, yönetici etkisi nedeniyle işlerinizi yaparken o kadar da rahat olmayabilirsiniz. Tüm kadro türleri içerisinde İSM, TSM ve KKM’ler bu özelliği ile dezavantaj oluşturur.


 5.  İSM’ler işleri arasında aşılama ve eğitim faaliyetleri yer almaktadır. Haftalarca okul aşılamalarına çıkılabilir, ekip yöneticisi olarak ekibin başında olmanız gerekir.

Halk eğitim merkezleri, lokaller, dernekler, cezaevleri, okullar vs gibi alanlarda pek çok eğitim faaliyeti düzenlemeniz gerekebilir.


 6.  İlçe sağlık müdürü olan hekim istifa ederse bir anda kendinizi ilçe sağlık müdürü olarak bulabilirsiniz. Daha resmi bir görevdir. Kişiye göre bu durum hem avantaj hem de dezavantaj olabilir.

İSM’ler koruyucu sağlık hizmetleri verirken diğer taraftan da sağlık yönetiminden sorumludur. Kağıt işlerini sevmeyenler için dezavantajlı yerlerdir.


 7.  İSM’nin pandemi sürecindeki en büyük dezavantajı filyasyon ve görevlendirmelerdir. Filyasyondan sorumlu birim İSM’lerdir. Bu oldukça büyük bir iş yükü anlamına geliyor.

Pandemi başladığından beridir en çok zorlanan birimlerden biri bu nedenle İSM’ler ve İSM hekimleri oldu.

Önceden İSM’lerden hastanelere görevlendirme yapılırken, son dönemde hastanelerden İSM’lere görevlendirme yapılabiliyor. Pandemi sürecinde İSM tercihi yapacaksanız mutlaka bilgi alarak tercih yapmalısınız.

DHY İSM Kadrosu: Son Sözler

İSM kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem İSM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

İSM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

İlçe sağlık müdürlüğü hakkındaki diğer içeriklerimiz için İSM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; İSM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her İSM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

İSM kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin İSM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde İSM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.