DHY Kadroları: KKM | Avantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Münhal kadrolar listesinde kısıtlı sayıda komuta kontrol merkezi olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazıda; KKM kadrolarının öne çıkan bazı avantajlarını açıklamaya çalışacağız. KKM kadrosu tercih etmek için motivasyon elde etmek istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

DHY Kadroları KKM Avantajları Nelerdir

DHY KKM Kadrosu: Avantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların çok küçük bir kısmının komuta kontrol merkezi adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Tüm kontenjan listesinde en az kontenjana sahip kadro türü çoğu zaman KKM kadrolarıdır. Belirli sayıda hekimin çalıştığı, ek hekime çok da ihtiyaç duyulmadığı ve çalışan hekimlerin çok da istifa etmediği bir kadro yeridir.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan komuta kontrol merkezi kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

KKM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan KKM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz KKM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve KKM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “KKM kadrolarının avantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendine has avantajları bulunmakta, biraz iyimser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan KKM’ler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken KKM kadrolarının görece avantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  Komuta kontrol merkezi çalışmanın en önemli avantajlarından biri size boş zaman çıkartabilecek olmasıdır. Mesai usulü çalışılan yerlerde hafta içi tüm günlerde çalışırsınız, zaman olarak sadece hafta sonunuz olur.

Bir hafta – 10 gün gibi sürelere ihtiyaç duyacak biriyseniz, nöbetlerimi tutar boş zamanımda kendi fikirlerim/uğraşlarım ile vakit geçiririm diyorsanız KKM kadroları tercih edebileceğiniz yerlerdendir.

Belirli yoğun çalışma dönemlerinin ardından size ait boşlukların olmasını istiyorsanız nöbet usulü çalışılan kadro tiplerini tercih etmelisiniz. Birinci maddede bahsettiğimiz bu durum Acil ve 112 kadrolarının da avantajları arasında yer almaktadır.


 2.  Nöbet usulü olarak çalışma planı KKM’lerde ve diğer bazı kadro türlerinde bulunmaktadır. Her gün mesai yapmak kimilerine göre zahmetlidir, her gün işe gitmek sıkıcı olabilir.

Aslında bu madde bir önceki maddeni devamıdır. Bu maddede ifade etmeye çalıştığımız durum şudur; nöbet usulü çalıştığınızda işe gitmek istediğiniz günler üzerinde inisiyatifiniz vardır, her gün sabah uyanıp işe gitmek zorunda değilsinizdir.

Bu madde bazı hekimlere dezavantaj olarak da gelebilir, 24 saat çalışmak bazı kişilere zor gelebilir. Bu biraz kişisel bir değerlendirme olacak sizler için.


 3.  KKM’deki nöbetiniz kötü geçmezse ertesi gün rahat bir şekilde günlük hayata devam edilebilir. Nöbetten sonraki günüde içerecek şekilde kendinize ait planlar yapmanıza imkan sağlayacak yerlerdendir.

NÖbet usulü çalışılan yerler olan acil ve 112’lerde genellikle hekimler daha yorgun olarak işten ayrılırlar. KKM’ler bu noktada bahsettiğimiz iki kadroya göre daha uygun yerlerdir.


 4.  KKM kadrolarının en büyük avantajlarından biri TUS’a hazırlanmak için size imkan sağlamasıdır. Bunu birkaç özelliği ile sağlayabilmektedir:

  • Mesai saatleri içindeki boş zamanlarda kendi odanızda/ortamınızda çalışabilirsiniz
  • Mesaide çok fazla yorulmayacağınız için (en azıdan acil servisler kadar değil) nöbet ertesi günlerde rahatlıkla çalışabilirsiniz.
  • Nöbetler arasındaki boşluk günlerinde çalışabilirsiniz.
  • Nöbetlerinizi uygun şekilde ayarlayabilirseniz daha kompakt çalışmalar yapabilirsiniz.

 5.  Acil servislerde yaşanan kaos durumu çoğu zaman yoktur. Ancak telefon başında sürekli olarak iş çözmeye çalışmak oldukça zordur, zihnen yorucudur.

Hastalara fiziksel olarak temas edilmediği için bazı meslektaşlarımızın daha çok seveceği yerler olabilmektedir.

KKM’ye yerleşen hekimlerin ana amacı şu oluyor: “Bir taraftan DHY hizmetini yapmak, diğer taraftan para kazanmak ve TUS’a hazırlanmak, DHY’yi tamamlarken de mümkün olduğunca hastalara temas etmemek.


 6.  Daha çok masa başında, telefonla ve bilgisayarla çalışma gerektiren bir kadro çeşididir. Bu özelliği kimi hekimler için büyük bir avantaj iken bazıları için hiç hoş olmayabilir.

KKM hekimlerin temel görevleri olarak şunlar sayılabilir:

  • Gelen acil aramalarına gidecek ekip veya ekipleri belirlemek
  • Hangi ekiplerin o görev yerine gideceğine karar vermek
  • Giden ekibe telefon ile destek vermek
  • Hastaların hangi hastanelerde sevk edileceğini belirlemek

Hasta ile ilk elden temas yoktur, çoğu zaman yönetimsel işler yapılır. Hekimsiz hastalara gidildiğinde giden ekibe telefon ile destek verilebilmektedir, bu aşamada aslında kırmızı statüdeki hastalara sözel olarak müdahalede bulunulur.


 7.  KKM kadroları tercihler açısından acil servis ve TSM arasında bir basamak şeklinde değerlendirilebilir. Acil kavramının ortasında bulunursunuz ancak acil hastasına müdahale eden kişi değilsinizdir. Hem hekimlik yaparsınız hem de yapmazsınız.

Biraz mesleki işlerle uğraşmak, biraz çetrefilli hallerden uzak kalmak isteyecek hekimler için tercih edilmesi gereken yerlerdir.

DHY KKM Kadrosu: Son Sözler

Komuta kontrol merkezi kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem KKM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

KKM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Komuta kontrol merkezi hakkındaki diğer içeriklerimiz için KKM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; KKM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her KKM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

Acil servis kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin KKM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde KKM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.