DHY Kadroları: KKM | Dezavantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Münhal kadrolar listesinde kısıtlı sayıda komuta kontrol merkezi olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazıda; KKM kadrolarının öne çıkan bazı dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. Komuta kontrol merkezi kadrolarını diğer kadro türlerine göre dezavantajlı hale getiren durumları bu yazıda bulabileceksiniz.

DHY Kadroları KKM Dezavantajları Nelerdir

DHY KKM Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların çok küçük bir kısmının komuta kontrol merkezi adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Tüm kontenjan listesinde en az kontenjana sahip kadro türü çoğu zaman KKM kadrolarıdır. Belirli sayıda hekimin çalıştığı, ek hekime çok da ihtiyaç duyulmadığı ve çalışan hekimlerin çok da istifa etmediği bir kadro yeridir.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan komuta kontrol merkezi kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

KKM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan KKM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz KKM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve KKM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “KKM kadrolarının dezavantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendi has dezavantajları bulunmakta, biraz kötümser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan komuta kontrol merkezi kadroları tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken KKM kadrolarının görece dezavantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  KKM hekimleri stresli durumları yönetmekten sorumludurlar. Acil servisler gibi kaos yoktur belki ama sürekli anlık kararlar vermek gerektirdiği için stresli haller sık sık yaşanır.

Vaka sayısına ve yoğunluğuna göre tüm süreci idare etmek oldukça stresli olabilmektedir. Aynı anda birçok acil durum olduğunda ve yeterli ambulansın bulunmadığı halleri düşünün, işte böyle anlarda inisiyatif alacak hekimler sizlersiniz.

Telefon başında, kağıtlarla ve verilerle bir yönetim düşüncesi cazip gelebilir ancak işin bu tarafında gerçekten ciddi stres altında olacaksınız.


 2.  Primer olarak hekimlik yapılmadığı için mesleki deneyim elde etmek olanaklı değildir. Sadece acil durumları bilirsiniz, danışılacak durumlarda neler yapılacağını söylerisiniz ancak bu işlemleri yapan siz değilsinizdir.

Yine de TSM ve İSM hekimlerine göre daha fazla tıbbi durumlarla karşı karşıya kalırsınız. Buradaki negatif yönü acil servis ve 112 kadrolarına göre belirtiyoruz.


 3.  Telefon başında işleri yönetmek zor olabilir. Hem meslektaşlarınıza hem de hasta yakınlarına çeşitli durumları açıklamanız gereken durumlar olacaktır.

Bu durumlar çoğu zaman acil haller olacağı için iletişim o kadar da kolay olmayabilir.  Fiziksel olarak yoran bir birim olmasa da zihinsel olarak yorgunluk vermektedir.


 4.  Çoklu yaralanmalar ve trafik kazaları gibi durumlar KKM hekimini en çok zorlayan durumlardır. Bu durumlarda hangi ambulansların çıkacağını belirlemeli, kaç adet ambulansa ihtiyaç olacağını düşünmeli, alınan hastaların nerelere gideceğini söylemeniz gerekecek.

Zaman içerisinde böyle hallerde nasıl tepki vereceğinizi öğreneceksiniz. KKM’de çalıştıkça nasıl yaklaşacağınızı öğreneceksiniz, işiniz kolaylaşacaktır.


 5.  İl dışı sevkleri yaparken çevre illerdeki komuta merkezleri ve hastaneler ile görüşülmekte, saatlerce süren telefon trafiği yaşanabilmektedir.

Hayır” cevabına alışkın olmalısınız, pek çok hastane size bu cevap ile geri dönüş yapacaktır, bıkmadan ve usanmadan yer aramaya devam edersiniz.

Bir taraftan sizden hastasının sevkini isteyen taraf ile görüşme yaparken diğer taraftan hasta sevkinin yapılacağı üst basamağı bulmanız gerekecek. Çok sık olmasa da böyle durumlar zorlayıcı olabilir.


 6.  Yapısı itibariyle yönetici rollerdeki insanlarla daha fazla iletişimde bulunulan birimdir. Bu nedenle yönetici baskısı ve etkisi hissedilebilir.

Öyle her hastaya ambulans çıkarılmaz, yeri geldiğinde siyasi ve bürokratik taraflardan zılgıt yeme ihtimaliniz doğabilir. Her yerin acil olmayan ancak özel hastaları vardır, sizi yoracak asıl kısımlardan biri bu olabilir.


 7.  KKM de görevlendirilebilmektedir. Hem il içi hem de il dışı görevlendirmeler olabilmektedir. Bu durum aslında tüm kadro türleri için geçerlidir.

KKM hekimlerinin pandemi sürecinde yükü oldukça artmıştır. COVID hastaları sıklıkla 112’yi meşgul etmekte, sürekli olarak ambulans talep etmektedirler.

Her ilde belirli sayıda ambulans bulunuyor, hangi hastaya ambulans gideceğini hangisine gitmeyeceğine karar vermek son zamanlarda iyice zorlaşmıştır.

Çoğu zaman bu yönde kararlar vermeniz gerekebilir, hangi durumların daha öncelikli olduğu size danışılacak ve karar vermeniz istenecek.


 8.  Yıllar önce bir forum sitesinde KKM ile ilgili yazılmış şu giri aslında dezavantajları net şekilde ifade etmektedir:

Çalan telefondan, bakılan telefondan, bakan personelden, giden ambulanstan, gidemeyen ambulanstan, arıza yapandan, midesi bulanan personelden, alınacak refakatçiden, hangi hastaneye gidileceğinden, hastanenin yoğunluğundan, uzman yokluğundan, ileri merkeze sevkinden, yer bulunmasından, yolculuğun planlanmasından, gereksiz sevklerden, eksik bilgilerle yapılmaya çalışılan sevklerden, yolda kazasından, mesai harici tüm 112den, bakanlıkla iletişimden, 184 ile yapılacak görüşmeden, yer aranırken ex olan hastadan, yolda ex olan hastadan, bozulan serverdan yapılan kayıttan çalışmayan telsizden anlaşılmayan anonstan.. Aklınıza gelebilecek ya da gelemeyecek her sorunda sorumlu tutulacak soru sorulacak kişidir KKM hekimi.

DHY KKM Kadrosu: Son Sözler

Komuta kontrol merkezi kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem KKM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

KKM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Komuta kontrol merkezi hakkındaki diğer içeriklerimiz için KKM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; KKM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her KKM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

Acil servis kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin KKM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde KKM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.