DHY Kadroları: MSB | Dezavantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehirde askeri isimli kadroların açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; MSB kadrolarının öne çıkan bazı dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. Askeri sivil hekim kadrolarını diğer kadro türlerine göre dezavantajlı hale getiren durumları bu yazıda bulabileceksiniz.

DHY Kadroları MSB Dezavantajları Nelerdir

DHY MSB Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının askeri isimli kadrolar adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Zaman zaman fazlaca hekim alınan bu kadrolar ile ilgili çok fazla bilgi kaynağı bulunmamaktadır. Farklı isimlerle açılan tüm bu kadroları MSB adı altında detaylandırmaya çalışacağız.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan askeri sivil hekim kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

MSB ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan İSM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz MSB | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve MSB | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “MSB kadrolarının dezavantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendi has dezavantajları bulunmakta, biraz kötümser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan MSB kadroları tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken MSB kadrolarının görece dezavantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  Nöbet usulü çalışılan kadro türlerinde nöbetleri birleştirip kendinize büyük boşluklar çıkarabilirsiniz. Acil, 112 veya KKM kadrolarında bu durum mümkündür.

MSB kadrolarında çalışan hekimler mesai usulü çalışırlar ve kendilerine mesai günlerinde boşluk çıkarma ihtimalleri düşüktür. İzin, rapor gibi seçeneklere başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Mesai usulü çalışıldığı için hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonu günlerinde boş olacaksınız.


 2.  En büyük dezavantajı uzun süren güvenlik soruşturmalarıdır. Güvenlik soruşturmaları nedeniyle 3-9 ay beklemek gerekebiliyor.

DHY ile atanıp göreve başlamak isteyen bir hekimseniz MSB kadroları büyük oranda dezavantajlı olacaktır sizler için. Siz sağlık kurulundan geçip güvenlik soruşturmalarını beklerken diğer hekimler aylardır çalışıyor olacak.

DHY ile atanıp hızlıca göreve başlamak istiyorsanız MSB kadroları bu özelliği ile sizin için büyük dezavantaj olacaktır.


 3.  Güvenlik soruşturmasını beklerken hiçbir şekilde maaş alamıyorsunuz. Evinizde boş bir şekilde bekliyorsunuz, aynı mezuniyetten sonra atamayı beklediğiniz dönem gibi.

Kazancın olamaması bir yerden sonra sizi ciddi manada zorlayabilir. Size soruşturmanın ne kadar süreceği bilgisi verilmiyor, bu nedenle belirsiz bir süre olmayan kazanç ile hayatınıza devam etmeniz gerekecek.


 4.  Askeriyede olmak başlı başına bir dezavantaj. Yapacağınız bazı iş ve görevlerde mantık aramamak gerekiyor, hiyerarşi kültürü olduğunu unutmamalısınız.

Rütbeli askerlerin egoları ile uğraşmak zorunda kalan birçok hekim oluyor. Normalde amiriniz bölük komutanı veya alay komutanıdır ancak işleyişte her zaman durumlar farklılaşır.


 5.  Çoğu yerde tayin hakkı verilmiyor. Normalde DHY’niz bittikten sonra tayin alabiliyorsunuz, askeriyelerde hekim ihtiyacı olduğu için tayin izni verilmiyor.

MSB kadrolarından ayrılmanın iki yöntemi var; istifa etmek veya TUS’u kazanmak.


 6.  Görevlendirmeler için farklı kışlalara gönderilebilirsiniz. Bu durum sıkça yaşanmasa da gerçekleşme ihtimali olduğunu bilmelisiniz.

Deniz kuvvetlerinde gemi hekimi olunabilir ve bu nedenle gemi ile sefere çıkmanız gerekebilir. Sınır bölgelerine veya Suriye’ye görevlendirilebilirsiniz.

MSB kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin sivil hekimi ile iletişime geçmiş olun ve işleyiş açısından bilgi edinin. Bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

DHY MSB Kadrosu: Son Sözler

MSB kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem MSB kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

MSB kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Askeri sivil hekim kadroları hakkındaki diğer içeriklerimiz için MSB Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; MSB’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her MSB kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

MSB kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin MSB hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde MSB kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.