DHY Kadroları: MSB | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehirde askeri isimli kadroların açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; askeri sivil hekim kadrolarında çalışacak hekimler için “MSB’lerde görev ve işleyiş nasıldır” sorusunun detaylı yanıtı yer almaktadır.

DHY Kadroları MSB Görevler Ve İşleyiş Nasıldır

MSB Kadrosu | Görev Ve İşleyiş

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının askeri isimli kadrolar adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Zaman zaman fazlaca hekim alınan bu kadrolar ile ilgili çok fazla bilgi kaynağı bulunmamaktadır. Farklı isimlerle açılan tüm bu kadroları MSB adı altında detaylandırmaya çalışacağız.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan askeri sivil hekim kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

MSB ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan MSB kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz MSB | Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “MSB kadrolarında DHY hizmetini yapmak isteyen hekimlerin görev ve sorumlulukları” hakkında detaylı bilgilendirme içeriğini bulabilirsiniz.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan MSB’ler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken askeri sivil hekim kadroları hakkında daha bilgili olmanızdır. Başlayalım.


 1.  DHY ataması ile MSB kadrolarına atanan hekimler genellikle revir hekimliği yapmakta, basit seviyede tıbbi işlemleri gerçekleştirmektedir. İleri basamak sağlık hizmeti sunmamaktadır.

İleri basamak sağlık hizmeti gerektiren durumlar için çoğu zaman sevk işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Burada hekim olarak çalışanlar çoğu zaman birinci basamak sağlık hizmeti sunarlar, basit tıbbi müdahalelerde bulunurlar, tamalar yaparlar.


 2.  MSB hekimleri mesai saatleri içerisinde çalışırlar. Hafta içi günlerinde 08:00 – 17:00 saatleri arasında mesai yaparak çalışırlar. Normal zamanlarda MSB’lerde hafta sonu çalışması bulunmamaktadır.

Mesai saatleri ve hafta sonu çalışma durumları atanacağınız birime göre değişiklik gösterebilir. Bazı yerlerde hafta sonu çalışma durumu oluşabilmektedir.

Bazı MSB kadrolarında gece icabı bulunmaktadır, uzaktan telefon ile destek sunacağınız icap nöbetleriniz olabilir.

Hemen her MSB kadrosunun kendi içinde bir işleyişi vardır, genelde gittiğiniz yerlerde bu işleyişe uygun şekilde çalışırsınız. Sizden önce oraya atanmış hekimlerin veya görevlendirme ile gitmiş hekimlerin benzer çalışmasını sunmanız istenir.


 3.  MSB kadrolarında sözleşme bulunmamaktadır. Sözleşmeli hekimlik durumu sadece Sağlık Bakanlığına ait kurumlarda bulunmaktadır.

Bu durum MSB kadrolarının dezavantajlarından biri olarak değerlendirilebilir. Sözleşmeli hekimlikte normal duruma göre biraz daha fazla kazanç elde etme ihtimali bulunmaktadır.


 4.  MSB kadrolarında performans sayesinde elde edilen döner sermaye ödemesi bulunmamaktadır.

MSB kadrolarında ortalama maaş tutarı 6.500 TL – 10.000 TL+ arasında değişmektedir. Devletteki kadrolardan farklı olarak “sağlık hizmeti tazminatı” adı altında ek ödeme verilmekte, bu ödeme kadro yerinden kadro yerine farklılık göstermektedir.

Birimler arasında maaş farklılıkları olabilmektedir. MSB kadroları olarak isimlendirdiğimiz bu kadrolar farklı kuvvet komutanlıklarına bağlıdır, değişkenler bu nedenle çok fazladır.


 5.  MSB sivil hekimleri sınır bölgelerine, büyük bölüklere veya yurtdışına görevlendirilebilirler. MSB kadrolarının en önemli dezavantajlarından biri bu olabilir.

Genelde bu yola başvurmama ihtiyacı duyuluyor, çünkü normal vakitte bile MSB için yeterince hekim bulunmuyor, var olan kişiyi görevlendirmek istemeyebilirler. Yine de ihtimal olduğunu bilmelisiniz.


 6.  MSB kadrosuna atanan sivil hekimler için üniforma giyme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sivil hekimler 657 sayılı kanundaki kılık kıyafet yönetmeliğine tabidir.

MSB kadrosundaki sivil hekimler bölükteki tüm kıdemlilere bağlı değildir. Bağlı olduğunuz kişiler bölük komutanı veya alay komutanıdır. Yüzbaşı, subay gibi rütbelerdeki kişiler size emredemez, emretmeye çalışması durumunda yerine getirmek zorunda değilsiniz. Rütbeli kişiler sizlerden sadece ricada bulunabilir. Amiriniz bölük komutanı veya alay komutanıdır.


 7.  Askeri lojmanlardan faydalanma avantajınız bulunmaktadır. Yerleşim için lojmanlarda kalan hekimler bulunmaktadır. Bu konunun detayını atandığınız kadro yerinde öğrenebilirsiniz.

İstifa ve müstafiliğin yaptırımları devlette çalışan diğer hekimlerle aynı. Çünkü sizler 657 sayılı yasaya tabi sivil MSB hekimleri olacaksınız. Bütün değerlendirmeler 657 sayılı yasa ışığında yapılmaktadır.


 8.  Erkek adaylar için; MSB kadrosuna yerleştiğinizde askerlik hizmetinizi yapmış olmayacaksınız. Sizler o kadrolara DHY hizmetinizi tamamlamak için yerleştirileceksiniz. Askerliğiniz MSB kadrolarından ayrı olarak gerçekleştirilmek zorundadır.

Askeri revir ve sağlık merkezlerinde çalışan, 657 sayılı yasaya bağlı, sivil hekimler olacaksınız. Bu kadrolarda çalışırken askerliğinizi yapıyor olmayacaksınız. Kağıt üstünde bakıldığında herhangi bir DHY kadrosunda çalışan hekimden daha farklı olmuyorsunuz. Sadece çalıştığınız yerler Sağlık Bakanlığına bağlı olmuyor, çeşitli kuvvet komutanlıklarına bağlı yerler oluyor.

DHY MSB Kadrosu: Son Sözler

MSB kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem MSB kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

MSB kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Askeri sivil hekim kadroları hakkındaki diğer içeriklerimiz için MSB Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; MSB’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her MSB kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

MSB kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin MSB hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde MSB kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.