DHY Kadroları: TSM | Avantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehirde TSM kadroları açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; TSM kadrolarının öne çıkan bazı avantajlarını açıklamaya çalışacağız. TSM kadrosu tercih etmek için motivasyon elde etmek istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

DHY TSM Kadrosu Avantajları Nelerdir

DHY TSM Kadrosu: Avantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının toplum sağlığı merkezi adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan toplum sağlığı merkezi kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

TSM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan TSM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz TSM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve TSM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “TSM kadrolarının avantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendine has avantajları bulunmakta, biraz iyimser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan TSM’ler tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken TSM kadrolarının görece avantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  TSM kadrolarında çalışan hekimler 08:00 – 17:00 saatleri arasında çalışırlar, hafta içi mesai saatlerinde çalışırlar. Bu durum tercihe göre avantaj olarak değerlendirilebilir.

Nöbet tutmak istemeyen, gece çalışmak istemeyen, sabit bir çalışma şablonu isteyen hekimler için TSM’lerdeki çalışma şekli avantaj olarak değerlendirilebilir.


 2.  Sabit mesai ile çalışmanın getirdiği avantaj sabit bir hayat düzenidir. Aslında bu durum çalışma hayatından ziyade TUS çalışmak için gereklidir. Her gün mesai sonrasında ve hafta sonlarında rahatlıkla TUS’a hazırlanılabilir.

Nöbet usulü çalışılan yerlerde ister istemez nöbet günlerinde TUS hazırlığından uzaklaşılmaktadır. Mesai usulü çalışırken bu durum pek yaşanmaz.


 3.  Primer olarak hekimlik yapmak istemiyorsanız tercih etmeniz gereken asıl kadrolardan biri TSM kadrolarıdır. TSM hekimleri genellikle koruyucu sağlık hizmeti sunarlar, hasta bakma işleri nadiren olur.

TSM ve İSM’leri ön plana çıkarak en önemli noktalardan birisi budur. Acil veya acil olmayan hastalarla nadiren uğraşılır. İşleri genellikle masa başı ve kağıt üzerinde olarak tarif edilebilir.

Göçmen poliklinikleri TSM’lere bağlı olarak çalıştırılabilmektedir, sadece o birimlerde zaman zaman hasta ile karşılaşabilirsiniz.


 4.  Acil hasta ile karşılaşılmayacağı için yaşayacağınız stres daha az olacaktır. Acil servislerde yer alan stresli durumlar çoğu zaman yaşanmaz, hastaya birinci elden temas etme noktası çok azdır.

İş yükü nispeten daha az kadro türleri olarak bilinir. Ancak bu durum pandemi ile birlikte değişmiş durumda. Pandemi ile birlikte TSM’lerde diğer kadro türleri kadar aktif olarak çalışmakta, yer yer çok daha fazlası bile yapılmakta.


 5.  TSM hekimliğinin bir diğer avantajı da kazanç noktasındadır. Ek ödeme alınabilecek farklı işler yapılabilmektedir. Adli nöbetler ile maaş düzeyi arttırabilir.

Yer yer acillere nöbet yazdırılarak ek mesai yapılabilir, varsa sözleşme kadrolarına geçilebilir. TSM’lerin belirli bir performansı vardır ve buna uygun performans ödemesi yapılabilir.

COVID ile direkt olarak ilgilenen birimler arasında TSM’ler yer alır. Bu nedenle şayet ek ödeme yapılacaksa TSM hekimleri de bu ödemeden faydalanır.


 6.  TSM kadrolarının en büyük avantajlarından biri TUS’a hazırlanmak için size imkan sağlamasıdır. Bunu birkaç özelliği ile sağlayabilmektedir:

  • Mesai saatleri içindeki boş zamanlarda kendi odanızda/ortamınızda çalışabilirsiniz
  • Mesaide çok fazla yorulmayacağınız için (en azıdan acil servisler kadar değil) akşam saatlerinde çalışabilirsiniz.
  • Hafta sonu 2 tam boş günlerinizde çalışabilirsiniz.
  • Bu sistematik içerisinde boşa giden gün olmaması size bağlı, TUS’tan uzaklaşmadan çalışmanıza devam edebilirsiniz.

 7.  Sözleşmeye geçmek veya sözleşmeli aile hekimi olmak TSM hekimleri için daha kolaydır. TSM’lerde genellikle uygun sayıda sözleşme kadrosu olur, çok fazla kontenjanı olmadığı için sözleşmeye geçiş imkanınız yüksektir.

Aile hekimliği kurasına katılmak için TSM hekimlerine daha kolay muvafakat verilir. Acillerde ve diğer birimlerde bu ihtimal daha düşüktür.

Uzun süre pratisyen hekim olarak kalmayı düşünüyorsanız sözleşmeli olmak veya aile hekimliğine geçmek sizin için avantaj olacaktır.

DHY TSM Kadrosu: Son Sözler

TSM kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem TSM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

TSM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Toplum sağlığı merkezi hakkındaki diğer içeriklerimiz için TSM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; TSM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her TSM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

TSM kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin TSM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde TSM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.