DHY Kadroları: TSM | Dezavantajları Nelerdir?

Katılacağınız DHY atamasında münhal kadroların açıklanmasıyla beraber bazı kadro türlerinin olduğunu göreceksiniz. Pek çok şehirde TSM kadroları açıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıda; TSM kadrolarının öne çıkan bazı dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. Toplum sağlığı merkezi kadrolarını diğer kadro türlerine göre dezavantajlı hale getiren durumları bu yazıda bulabileceksiniz.

DHY TSM Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

DHY TSM Kadrosu: Dezavantajları Nelerdir?

Münhal kadrolar açıklandığında birbirinden farklı kadro çeşitlerinin olduğunu göreceksiniz. Açılan kontenjanların bir kısmının toplum sağlığı merkezi adıyla açıldığını ve hekim alacağını fark edeceksiniz.

Hakkında bilinenden çok bilinmeyen olan toplum sağlığı merkezi kadroları için detaylı bilgilendirmeleri hazırladığımız içeriklerde bulabileceksiniz. Yazımız biraz uzun olacak, ayrıca üç yazıyı yazı daha içerecek.

TSM ile ilgili diğer yazılarımız şunlardır:

DHY ataması münhal kadroları listesinde yer alan TSM kadroları hakkında hazırlamış olduğumuz TSM | Nedir? Özellikleri Nelerdir? ve TSM | Görevler Ve İşleyiş Nasıldır? başlıklı yazılarımızı bu yazıdan önce okumanızı tavsiye ederiz.


Yazımızın bu bölümünde “TSM kadrolarının dezavantajlarını” listeleyeceğiz. Her bir kadro tipinin kendi has dezavantajları bulunmakta, biraz kötümser bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz bu yazılarımızı.

Bilgi verdiğimiz bazı noktaların genelleme içerdiğini bilmelisiniz, genellemeye uymayan toplum sağlığı merkezleri tabii ki olabilir. Bu yazıdaki temel amacımız DHY tercihinde bulunurken TSM kadrolarının görece dezavantajlarınızı sizlerle paylaşmaktır. Başlayalım.


 1.  TSM’ler ile ilgili bilgi verdiğimiz diğer yazıları okuduysanız TSM’lerin görev tanımının çok geniş olduğunu fark etmiş olmalısınız.

Bu kadar geniş görev tanımının getirdiği birçok ek problem olabilir, hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz bir işi yapmanız istenebilir. İş tanımı çok geniştir. “Bu benim işim değil” diyebileceğiniz çok az şey vardır.

TSM’lerin geniş görev tanımı nedeniyle ara ara zorluklar yaşayabilirsiniz. Normal zamanında TSM kadrolarından daha iyi bir çalışma yeri bulmak zordur ancak ekstra işlerin çıkabilecek olması görece bir dezavantajdır.


 2.  TSM hekimleri her dönem o ildeki joker hekimler olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle açığın olduğu boşluklara TSM hekimlerinin görevlendirilmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Görevlendirme geldiğinde kendinizi bir anda 400 hasta bakılan küçük bir ilçe acilinde bulabilirsiniz. İstifa eden veya izne çıkan aile hekiminin yerine haftalarca bakabilirsiniz. İl sağlıktaki boş koltuklardan birine görevlendirilebilirsiniz.

TSM hekimleri tek başına TSM hekimleri değildir. TSM’de çalışma esnasında çok problem çekmezsiniz ancak TSM’lerin böyle bir dezavantajı olduğunu bilmelisiniz.


 3.   Nöbet usulü çalışılan kadro türlerinde nöbetleri birleştirip kendinize büyük boşluklar çıkarabilirsiniz. Acil, 112 veya KKM kadrolarında bu durum mümkündür.

TSM kadrolarında çalışan hekimler mesai usulü çalışırlar ve kendilerine mesai günlerinde boşluk çıkarma ihtimalleri düşüktür. İzin, rapor gibi seçeneklere başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Mesai usulü çalışıldığı için hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonu günlerinde boş olacaksınız.


 4.   TSM’ler il sağlığa bağlı birimlerdir. Yönetici rolündeki insanlarla daha sık iletişimde bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumun bir getirisi olarak yönetici baskısı net şekilde hissedilir, yönetici etkisi nedeniyle işlerinizi yaparken o kadar da rahat olmayabilirsiniz. Tüm kadro türleri içerisinde İSM, TSM ve KKM’ler bu özelliği ile dezavantaj oluşturur.


 5.   TSM’ler işleri arasında aşılama ve eğitim faaliyetleri yer almaktadır. Haftalarca okul aşılamalarına çıkılabilir, ekip yöneticisi olarak ekibin başında olmanız gerekir.

Halk eğitim merkezleri, lokaller, dernekler, cezaevleri, okullar vs gibi alanlarda pek çok eğitim faaliyeti düzenlemeniz gerekebilir.


 6.  Kimi illerde göçmen sağlığı poliklinikleri TSM’lere bağlı olarak faaliyet gösterir. Bu illerden birine atanacak olursanız ara ara göçmenlere sağlık hizmeti sunmanız gerekebilir.

Buralarda basit seviyede tıbbi destek verilir, ileri desteğin gerektiği durumlarda hastaları daha ileri basamaklara yönlendirmeniz gerekir.


 7.  TSM’nin pandemi sürecindeki en büyük dezavantajı filyasyon ve görevlendirmelerdir. Filyasyondan sorumlu birim TSM’lerdir. Bu oldukça büyük bir iş yükü anlamına geliyor.

Pandemi başladığından beridir en çok zorlanan birimlerden biri bu nedenle TSM’ler ve TSM hekimleri oldu.

Önceden TSM’lerden hastanelere görevlendirme yapılırken, son dönemde hastanelerden TSM’lere görevlendirme yapılabiliyor. Pandemi sürecinde TSM tercihi yapacaksanız mutlaka bilgi alarak tercih yapmalısınız.

DHY TSM Kadrosu: Son Sözler

TSM kadroları hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Hem TSM kadrolarını hem de diğer kadro türlerini 4 yazı içeriğinde paylaşıyor olacağız.

TSM kadroları ile ilgili içeriklerimiz şunlardır:

Toplum sağlığı merkezi hakkındaki diğer içeriklerimiz için TSM Kadroları kategorisini ziyaret etmelisiniz. Diğer kadro türleri için Kadro Türleri başlıklı ana kategoriyi ziyaret etmelisiniz.

DoktorBun ekibi olarak bu yazıdaki amacımız; TSM’lerin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirmekti. Her TSM kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir, tercih edeceğiniz yerden bilgi almanız bu nedenle çok önemlidir.


DHY münhal listesinde bulunan her bir kadro türünü kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En iyi kadro “size en uygun” kadrodur.

Kimileri için her ay boşluk oluşturmak avantajlıyken kimileri için TUS’a hazırlanamamak büyük dezavantajdır. Bu noktada her bir değerlendirmeyi bireysel olarak yapmalısınız.

TSM kadrosunu tercih etmeden önce mutlaka tercih edeceğiniz yerin TSM hekimleri ile iletişime geçmiş olmalısınız. İşleyiş açısından mutlaka bilgi edinin.

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz bir durumu tekrar hatırlatalım; bu yazıdaki bilgiler genelleme içermektedir, gideceğiniz kadrolarda çok farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Olabildiğince açık şekilde TSM kadrolarının özelliklerini paylaşmaya çalıştık. Daha fazla bilgi almak için bu kadrolarda çalışan hekimlerle iletişime geçebilirsiniz veya DoktorBun Forum üzerinden soru oluşturabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.