DHY Kurası Kaç Ayda Bir Çekiliyor?

Hekimlerin mezuniyetlerinden sonraki çalışma dönemlerini ilgilendiren DHY kurası, belirli aralıklarla yapılan bir atamadır. Bu atamanın şablonu ilgili kanun içerisinde açıklanmışken, uygulanma şekli bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Bu yazı içerisinde DHY kurasının kaç ayda bir çekildiğini ve DHY kuralarının hangi aylarda çekildiğini genel hatlarıyla bulabilirsiniz.

DHY Kurası Kaç Ayda Bir Çekiliyor

DHY Kurası Kaç Ayda Bir Çekiliyor?

DHY’nin yasal zemininikimleri ilgilendirdiği ve tamamlanmaması durumunda nasıl bir yaptırım ile karşılaşılacağı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’na eklenen ek maddeler ışığında belirlenmiştir.

Eklenen ek maddelerden birinde DHY atamasının kaç ayda bir yapılacağı açıklanmıştır. İlgili yasal madde şu şekildedir:

Diploma ve uzmanlık belgelerinin Sağlık Bakanlığınca tescil işlemlerini müteakip en geç iki ay içerisinde, Devlet hizmeti yükümlülüğü olan personel, atama yerleri ve atama işlemine ilişkin süreç internet sayfasında ilân edilir. Bu ilân tebligat yerine geçer.

Diploma ve uzmanlık belgeleri tescil edilen hekimler en geç 2 ayda bir yapılan DHY atamalarına dahil edilerek atamaları yapılmaktadır.

Yıllardır süregelen DHY atamaları uygulamaları da bu yasal maddeye uygun şekildedir, her iki ayda bir DHY ataması yapılmaktadır. Her yıl altı DHY ataması yapılmaktadır.

DHY Kurası Hangi Aylarda Çekilir?

İlgili yasal madde DHY atamasının ne sıklıkta yapılacağını açıklamış olsa da işleyişi bakanlığa bırakmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen işleyiş çerçevesinde DHY atamaları yıllardır benzer şekilde yapılmaktadır.

Her yılın çift sayılı aylarının son günlerine denk düşen günlerde DHY kurası çekilmektedir. DHY kurasının çekildiği aylar şunlardır:

  • Şubat
  • Nisan
  • Haziran
  • Ağustos
  • Ekim
  • Aralık

Bu aylarda DHY kurasında belirlenen münhal kadrolar için tercihler verilmekte ve ayın son günlerinde kura çekilmektedir.

DHY kurası bu aylarda çekiliyor olsa da, bu aylarda mezun olan hekimler bir sonraki atama kurasına kalırlar, çünkü kura çekiminden yaklaşık bir ay önce o DHY dönemine katılacaklar için son başvurular alınmış olur.

DHY atamalarına son başvuru tarihleri tekli ayların 20-25’i gibi olurken, kura çekimi çiftli ayların son günlerinde olmaktadır. (bazen kura çekimi birkaç gün gecikerek ertesi ayın ilk günlerine denk gelebilir.)

DHY’nin uygulanışı açısından yıllardır benzer bir düzen var, bu sayede her yeni DHY atamasını önceki yılların aynı ayındaki DHY atamasına bakarak yorumlayabiliyoruz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.