DHY Takviminin İlerleyişi Nasıldır?

DHY Rehberi‘nde yer alan “Mezuniyet Sonrası Atama Sürecinin Adımları Nelerdir?” yazısında yeni mezun hekimlerin göreve başlayana dek geçen sürede gerçekleşen adımları detaylı şekilde açıklamıştık.

Konu başlığımız benzer olsa da bu yazıda Sağlık Bakanlığının her bir DHY için yayınladığı takvimleri baz alarak DHY takviminin ilerleyişini göreceğiz.

DHY Takviminin İlerleyişi Nasıldır

DHY Takviminin İlerleyişi Nasıldır?

Yazımızın içerisinde bir DHY döneminin takvimini detaylı şekilde görebilmek için 2021 yılının ağustos ataması (100.DHY – büyük atama) üzerinden değerlendirme yapacağız.

Tarihler her bir atamada farklı olsa da, gidişat hemen her zaman aynıdır. DHY Süreci kategorisi içerisindeki diğer yazılar ile birlikte değerlendirdiğinizde DHY’nin pek çok detayına hakim olabileceksiniz.


 I. Kuranın İlan Edilmesi 

Her DHY dönemi ilgili kuranın ilan edilmesiyle başlar. Kura ilanı Sağlık Bakanlığının YHGM birimine ait web sitesi üzerinden yayınlanır. Kura ilanının detayları şunlardır:

 • Kura ilanı Sağlık Bakanlığının YHGM birimine ait web sitesi üzerinden yayınlanır.
 • Yayınlanan kura ilanında, o kura için hangi tarihe kadar tescil edilenlerin katılabileceği belirtiliyor.
 • Kura ilanında, istifalı veya müstafi hekimlerin hangi tarihe kadar dilekçe vererek kura başvurusu yapacağı belirtiliyor.
 • Dilekçe ile başvuru yapacak kişilerin hangi adrese kargo gönderecekleri açıklanıyor.

Yeni mezun olan hekimlerin tescil adımları mezun oldukları fakülteleri tarafından yapılmaktadır. Bu esnada takip etmeniz gereken nokta fakültenizin son tescil işlemi tarihinden önce belgelerinizi/diplomanızı bakanlığa göndermiş olması gerekliliğidir.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. Kuranın ilanı 09.07.2021 tarihinde yapıldı. Yayınlanan kura ilanında son tescil tarihi ve dilekçe ile başvuru tarihinin 02.08.2021 – 18:00 olduğu belirtildi. Bu süreden sonra ulaşan belgeler sonraki atama dönemine kaldı.

 II. Takvim, İsim Listesi ve İlan Metninin Yayınlanması 

İlan edilen kuraya başvuruları bittikten kısa bir süre sonra (1-7 gün) o DHY ataması döneminin detaylarını içeren ilan metni, isim listesi ve DHY’nin takvimi açıklanmaktadır.

Son başvuru tarihinden önce tescil edilen hekimler ile müstafi/istifalı olup başvuruda bulunan hekimleri içeren isim listesi bu esnada açıklanmaktadır.

DHY takviminde şu detaylar yer almaktadır:

 • Eş ve sağlık mazereti başvurularının ne zaman yapılacağı
 • Eş ve sağlık mazereti sonuçlarının ne zaman açıklanacağı
 • Eş ve sağlık mazereti münhal kadrolarının ne zaman açıklanacağı
 • Genel atama kurasında açılan münhal kadroların ne zaman açıklanacağı
 • Tercih başvurularının ne zaman yapılacağı
 • Kuranın ne zaman çekileceği

İlan metninde ise kuranın genel esasları, başvuru esasları, gereken belgeler, göreve başlarken teslim edilmesi gereken belgeler gibi detaylar açıklanmaktadır.

Mazeret başvurusu olmayan adaylar, kura takvimi açıklandıktan sonra münhal kadroların açıklanacağı ve tercihlerin başlayacağı ana kadar bir şey yapmaları gerekmiyor.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY kurasında; ilan metni, isim listesi ve kura takvimi 05.08.2021 tarihinde açıklandı.

 III. Mazeret Başvuruları 

Takvimin açıklanması ile birlikte sadece küçük bir kitleyi ilgilendiren eş ve sağlık mazereti başvuruları başlıyor. Atamadan atamaya değişmekle birlikte 3-7 gün başvuru süresi tanınıyor

Eş durumu veya sağlık durumu nedeniyle mazeretiniz varsa bu dönemde PBS (personel bilgi sistemi) üzerinden mazeret başvurularınızı yapacaksınız.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY kurasında mazeret başvuruları 05.08.2021 – 12.08.2021 tarihleri arasında yapıldı.

 IV. Münhallerin ve Mazeret Sonuçlarının Açıklanması 

DHY kurasının en önemli günlerinden biri hem münhallerin açıklandığı hem de tercihlerin başladığı gündür. Aynı anda şu süreçler yaşanıyor:

 • Mazeret başvurularının sonuçlarının açıklanması
 • Mazereti kabul edilenlerin münhal kadrolarının açıklanması
 • Genel atama kurasının münhal kadrolarının açıklanması
 • Hem mazeret kurasının hem de genel atama kurasının tercihlerinin başlaması

Yukarıdaki tüm olaylar aynı anda oluyor, hepsi bakanlığın YHGM biriminin sitesi üzerinden açıklanıyor. Hemen o anda tercihlerin alınmasına başlanıyor.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY kurasında mazeret sonuçları, mazeret münhalleri ve genel atama münhal kadroları 02.09.2021 tarihinde açıklandı.

 IV. Tercihlerin Alınması 

Münhal kadroların açıklanmasıyla birlikte tercihlerin alınmasına başlanıyor. Tercihlerin alım süresi atamadan atamaya değişiyor. Ara atamalarda 3-5 gün tercih süresi verilirken büyük atamada genelde 5-7 gün kadar tercih süresi veriliyor.

Tercih süresi içerisinde PBS (personel bilgi sistemi) üzerinden tercihlerinizi girmeniz gerekiyor. Verdiğiniz tercihler üzerinden kuranız çekilecek.

Tercih vermeseniz dahi adınıza kura çekilecek. Tercih vermeyen adaylar genel kuraya kalmakta ve boş kalan kontenjanlardan birine yerleştirilmektedir.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY kurasında tercihler 02.09.2021 – 07.09.2021 tarihleri arasında alındı.

 V. Kura Çekimi 

Tercihler alındıktan birkaç gün sonra DHY atamasının kurası çekiliyor. Kura çekimi sabah saatlerinde oluyor, öğlen saatlerinde noter onaylı resmi sonuçlar YHGM’nin sitesinden yayınlanıyor.

Kura çekimi pandemiden önce Ankara’da bir konferans salonunda açık katılımlı şekilde yapılırken, pandeminin başından beridir bakanlıkta çekiliyor ve canlı olarak Sağlık Bakanlığı’nın youtube kanalında yayınlanıyor.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY kurasının çekimi 09.09.2021 tarihinde yapıldı.

 VI. Tebligat ve Göreve Başlama

Kura çekildikten hemen sonra göreve başlayamıyorsunuz. Kura çekiminden sonra tebligat ve tebligat isim listesinin YHGM’nin sitesinde yayınlanmasını bekleyeceksiniz.

Kuranın buradan önceki kısımları önceden açıklanan takvim üzerinden yürürken (1.adım hariç), tebligat kısmı ile ilgili önceden bildirilen bir tarih yoktur, büyük oradan belirsizlik içeriyor.

 • 2017-2019 yılları arasında güvenlik soruşturması varken tebligatlar oldukça karmaşık aralıklarda açıklanıyordu. İlk tebligat genellikle 14-28 günde açıklanıyordu.
 • Daha sonra güvenlik soruşturması kaldırıldı ve tebligatlar daha hızlı açıklanmaya başladı. Üç günde açıklanan tebligatlar dahi oldu. Güvenlik soruşturmasının olmadığı dönemde ortalama 7-21 günde tebligatlar açıklandı.
 • Nisan 2021’de arşiv araştırması yeniden getirildi ve tebligatların açıklanma süresi üzerine direkt etki etti. Arşiv araştırması sonrası ilk DHY olan 98.DHY’de 27 günde açıklandı.

Tebligat açıklandıktan sonra ÇKYS’ye düşüyorsunuz ve artık göreve başlayabilirsiniz.

100.DHY kurası 2021 yılının büyük atamasıydı. 100.DHY atamasının tebligatı 22.09.2020 tarihinde yayınlandı.

DHY Takvimi Hakkında

DHY takvimi her atama döneminde benzer adımları içermektedir. Yazımızda bu adımları detaylı şekilde açıklamaya çalıştık. Örnek olması açısından 2021 yılının ağustos atamasını paylaştık.

Gireceğiniz DHY atamasında DHY takviminin adımları bunlar olacak, sadece tarihler değişecek. Bazen adımlar arasındaki gün sayısı artıp azalabiliyor, yine de çoğu zaman benzer aralıklar izleniyor.

Daha net değerlendirebilmeniz açısından 2021 yılının ağustos atamasının takvimini tablo halinde gösterelim:

94.DHY TakvimiTarihler
Kuranın ilan edilmesi09.07.2021
DHY için son başvuru tarihi02.08.2021 | 18:00
İlan metninin yayınlanması05.08.2021
DHY takviminin yayınlanması05.08.2021
Atamaya katılanların isim listesinin açıklanması05.08.2021
Mazeret (eş-sağlık) başvuruların alınması05.08.2021
12.08.2021 | 18:00
Münhal kadroların açıklanması02.09.2021
Mazeret (eş-sağlık) başvurusu sonuçlarının açıklanması02.09.2021
Mazeret münhallerinin açıklanması02.09.2021
Tercihlerin alınması02.09.2021
07.09.2021 | 18:00
Kura çekimi09.09.2021
Tebligatın açıklanması22.09.2021

Her bir adımın kendi içerisinde getirdiği soru ve sorunlar bulunmakta. Soru ve sorunlarınıza DHY Rehberi ve DoktorBun forum üzerinden yanıt bulabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.