DHY Atamasında Sağlık Mazereti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her bir DHY ataması döneminde mazeret başvuruları alınır. Mazeret başvuruları iki çeşittir; eş mazereti ve sağlık mazereti.

Bu yazıda DHY ataması döneminde başvuracağınız sağlık mazereti ile ilgi tüm detayları içermektedir. Yazı içerisinde sağlık mazeretinin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

DHY Atamasında Sağlık Mazereti Başvurusu Nasıl Yapılır?

DHY’de Sağlık Durumu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her bir DHY döneminde o DHY kurasına katılacak hekimler için mazeret başvuruları alınır. Sağlık mazereti de başvuru konularından biridir.

Kendinize ait veya yakın aile bireylerinize (aşağıda açıklamasını bulabilirsiniz) ait sağlık koşulları nedeniyle atamanızda mazeret belirtecekseniz mutlaka başvuru yapmalısınız.

Katılacağınız DHY atamasının ilan metninin yayınlandığı gün kuraya katılacak pratisyen ve uzman hekim listesi ile birlikte kura takvimi açıklanıyor. (bkz: DHY Takviminin İlerleyişi Nasıldır?)

Kura takvimi içerisinde ilk olarak başlayan süreç mazeret başvurularıdır. İlan metninin yayınlandığı gün mazeret ataması başvuruları da başlıyor.

Sağlık durumu başvurularını belirtilen günler arasında yapmalısınız. Başvuru süresi ara atamalar için ortalama olarak 3 günken, büyük atamada (ağustos) 3-7 gündür.

Sağlık durumu başvuruları içerisinde; kendi sağlık koşullarınızı beyan ederek atama talep etmek veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlık koşullarını belirterek atama talep etmek yer alıyor.

Süreç şu basamakları içeriyor:

 • Sağlık durumu başvurularını ilgili tarihler arasında PBS sistemi üzerinden yapacaksınız.
 • PBS sistemine giriniz ve katılacağınız atamanın sayfasına ulaşınız.
 • İlk olarak doldurulması gerek bir ekran gelecek önünüze, bu bilgileri uygun şekilde doldurunuz.
 • Sonraki sayfada sağlık durumunu içeren belgelerin dijital hallerini sisteme yükleyiniz.
 • Başvuruyu tamamlayınız.

Kendiniz için veya aile fertleriniz için nasıl başvuru yapacağınıza ait detaylar yazımızın hemen alt bölümünde bulabilirsiniz.

Sağlık Mazereti Başvurusu İçin Eklenmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

Sağlık mazereti başvurusunu PBS (personel bilgi sistemi) üzerinden yapacaksınız. DHY ilan metninde sağlık mazereti başvurularında eklenmesi gereken belgeler açıkça belirtilmiştir.

İstenen belgeler; başvuru sahibine veya başvuru sahibinin eşine, annesine, babasına, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşine aitse diye iki başlığa ayrılmıştır.

Sağlık kurulu raporu başvuru sahibine ait ise;

  • Bakanlık eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden son 6 ay içinde alınmış sağlık kurulu raporunun aslı veya sağlık kurulu raporunun verildiği hastane tarafından onaylı örneği sisteme yüklenecektir.

Sağlık durumu başvurusunu kendiniz için yapacaksanız son 6 ay içinde alınmış sağlık kurulu raporunu sisteme yüklemelisiniz. Başvuru nedeniniz belirli koşullarda çalışmak için olabileceği gibi sadece belirli merkezlerde yapılabilen takipler için de olabilir.

Sağlık kurulu raporu başvuru sahibinin eşine, annesine, babasına, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşine ait ise;

  • Bakanlık eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden son 6 ay içinde alınmış sağlık kurulu raporunun aslı veya sağlık kurulu raporunun verildiği hastane tarafından onaylı örneği,
  • Bu kişilere ait T.C. Kimlik Numaraları ve yerleşim yeri bilgilerini içeren başvuran tarafından yazılmış beyan dilekçesi,
  • Sağlık raporu sunulan kişi veya kişilerin, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Tarihçeli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporu” (e-Devlet üzerinden alınabilir.),
  • Vasilik kararının aslı veya onaylı örneği sisteme yüklenecektir.

Sağlık durumu başvurusunu yakınlarınız için yapıyorsanız eklemeniz gereken belge sayısı artıyor. Sağlık raporu, beyan dilekçesi, yerleşim yeri belgesi ve vasii tayin edildiğiniz kişiler bunu açıklayan belgeyi yüklemelisiniz. (Sadece gereken belgeleri, sizi ilgilendirmeyen belgeleri değil)

Sağlık beyanı dilekçesini detaylı şekilde hazırlamanızı öneririm. Kurul değerlendirmesi esnasında sağlık koşullarını anlamaları için yol gösterici olacaktır.

Sağlık durumu başvurusu sadece bu basamakları içermektedir. Sağlık raporunun iyi hazırlanmış olması ve durumunuzu açıkça gösteriyor olması önemlidir.

Sağlık durumu başvuruları kısa bir süreci içerdiği için bu belgeleri öncesinde hazırlayabilirsiniz. Başvuru döneminde sadece sisteme ekleyebilirsiniz.

Sağlık Mazereti Sonuçları ve DHY Tercihi

Mazeret başvurusundan bulunan adayların gönderdiği belgeler bakanlıktaki bir komisyon tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucuna göre kabul veya ret sonucu verilmektedir.

Değerlendirme sonucunda sağlık mazereti başvurusu kabul edilen adaylar kendileri için açılan ilgili ildeki mazeret kontenjanları arasından tercih belirtebilmektedir.

Sağlık mazeretiniz kabul edildiyse genel atama münhallerinden tercih veremezsiniz. Sadece mazeret münhallerinde tercih verebileceğiniz şekilde açılan kontenjanlar arasından tercih verebilirsiniz.

Sağlık mazereti başvurunuz kabul edilmeyebilir. (neden kabul edilmediği önceki yıllarda mazeret sonuçları listesinde açıklanırken son DHY atamalarında sadece “ret” olarak belirtiliyor)

Mazeretiniz kabul edilmezse genel DHY münhal kadroları arasından tercih verebileceksiniz.

DHY ataması sürecinde sağlık durumu başvurularının detayları bunlardan ibarettir. Yanıt bulamadığınız noktaları DoktorBun forumda yer alan şu başlık üzerinden sorabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.